Dünyadaki Müslümanların Yaşam Koşulları

Biz dünya çapında Müslümanlar'ın yaşamlarını gözlemliyoruz ve size onların hayatları hakkında doğru haberler iletiyoruz.. Bu faaliyetlerimiz dünya çapında yapılıyor.. Bu projeyi, zor durumda kalan Müslüman kardeşlerimiz hakkında sizleri bilinçlendirmek amacıyla yapıyoruz.

İnguşetya

İnguşetya Cumhuriyetiİnguşya olarak da bilinir, Kuzey Kafkasya’da, Rusya Federasyonu’na bağlı federe cumhuriyet. Başkenti Magas’tır. Rusya Federasyonu’nun en küçük federal birimidir. İnguşya’nın yerli halkı İnguşlardır ve Vaynah halklarından biridir.

İnguşetya adının, eski bir köy olan Enguşt’en geldiği kabul edilir.

 

İnguşetya, Rusya’nın en fakir bölgelerinden biridir. Sovyetler Birliği döneminde Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin bir parçasıydı.Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Çeçenya’da yaşanan kanlı savaştan İnguşetya da büyük zarar gördü. Ardından İnguşetya, Çeçenya’dan ayrılarak ayrı bir cumhuriyet haline geldi. İnguşetya, Çeçenistan dışındaki en yoğun mülteci nufüsunun bulunduğu bölgedir.

inguşetya Tarihi

 

M.Ö. I. YY’da Alan Kavim Birliği’ne katıldılar. M.S. 4. yy’da Doğu Kafkasya’ya yayıldılar. 8-9. YY’da İnguşistan ile birlikte bütün Kuzey Kafkasya, Hazarların hakimiyetinde kaldı.

 

Malazgirt Zaferi (1071)’nden sonraki yıllarda ise bu bölge Selçukluların eline geçti. 1395′te Timur, muazzam bir ordu ile Terek nehri boylarına geldi ve burada Altın Orda Han’ı Toktamış ile yaptığı savaşı kazandı. 1396 yılı başında Kuzey Kafkasya’yı bütünüyle ele geçirdi.

 

16.yy’ın ikinci yarısının başlarında Ruslar Kazan ve Astrahan’ı ele geçirdikten sonra Kuzey Kafkasya’ya yöneldiler.

 

Rus Çar’ı I. Petro (1689-1725) Kafkaslara bir sefer düzenleyerek Hazar Denizi kıyılarındaki Derbent ve Bakü’ye kadar olan bölgeyi işgal etti.

 

Çeçenlerle aynı kökten gelen ve birlikte hareket eden İnguşlar, 1810’da kendi istekleriyle, bölgeyi istila etmiş olan Rusların tabiiyetine geçtiler ve imzaladıkları anlaşmayla, savaş sırasında onların yanında yer almayı kabul ettiler.

 

Ruslar, İnguşlar’ın dağlık bölgelerden düzlüklere inmelerine izin vererek, kendilerine karşı savaşmalarını önleyen bir politika izlediler.

 

Böylece, o döneme kadar Çeçenler ile aynı kaderi paylaşan ve ortak kökten gelen İnguşlar, onlardan koptular. Bu gelişmeden sonra Ruslar, İnguşları ‘ayrı bir halk’ olarak ilan etti.

 

İnguşlar, Bolşevik Devrimi sonrasında 1917’de kurulan Kuzey Kafkasya Halklarının Dağlık Cumhuriyeti (Dağıstan) içinde yer aldılar.

 

Böylece yüzlerce yıl sürecek olan Kafkas halklarının Rusya ile mücadelesi başlamış oldu. 1917 Bolşevik Devrimi’nden sonra 20 Ocak 1921 tarihli Kararname ile iki Cumhuriyet kuruldu: Dağıstan Muhtar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ve Dağlı Muhtar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti.

 

Dağıstan Cumhuriyeti topraklarını 1921 ‘de işgal eden Ruslar, 7 Temmuz 1924’te bu Cumhuriyeti feshederek, yerine; Rusya Federasyonu’na bağlı Dağıstan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ile Çeçenistan, İnguşistan ve Asetrstan(Osetya) otonom idarelerini kurdular.

 

İnguşistan, 1936’da Sovyetlerin aldığı bir kararla Çeçenistan’la birleştirilerek, Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti oluşturuldu.

1944’te, Almanlarla işbirliği yaptıkları gerekçesiyle, diğer Kafkas kavimleriyle beraber, İnguşlar da Orta Asya ve Kazakistan’a sürüldü. Sürgünle birlikte Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti de feshedilerek, topraklarının bir kısmı kuzey Osetya’ya, bir kısmı da Dağıstan’a verildi.

 

Ancak sürgün kararının kaldırılmasından sonra, 9 Ocak 1957’de Çeçen-lnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti yeniden kuruldu.

 

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla, Çeçen-lnguş Özerk Cumhuriyeti de, 1 Kasım 1991’de bağımsızlık ilan etli. Ancak Moskova hükümeti bu bağımsızlığı tanımadı.

Rusya ile Çeçen-lnguş Özerk Cumhuriyeti arasında gerilimin devam ettiği sırada, Çecen-İnguş Cumhuriyeti’nde ki İnguşlar, 30 Kasım 1991’de yaptıkları halk oylaması sonucu, İnguş Özerk Cumhuriyeti’ adıyla Rusya Federasyonu içinde kalmayı benimsediler ve böylece Çeçenlerden de ayrıldılar, İnguş Özerk Cumhuriyetinin 1999 itibarıyla nüfusu 100 bin dolayındaydı.

 

İnguş-Oset Çatışması diye adlandırılan çatışma Prigorodny bölgesi’nde etnik gruplar arasındaki bir anlaşmazlıktır. Prigorodny bölgesi, Kuzey Osetya-Alanya’daki Rusya’nın federal yapılanmasının bir parçasıdır. 1989 senesinde başlamıştır ve 1992 senesinde İnguş and Oset yarı askeri birlikleri arasında gelişmiş olan bir etnik anlaşmazlıktır.

 

Helsinki İnsan Hakları İzleme Komitesi tarafından Ekim and Kasım 1992’te Oset militanları tarafından yapılan etnik temizliği konu alan bir kamp yapıldı. Komite bu etnik temizlikte 600’den fazla sivil İnguş’un öldürüldüğünü ve Prigorodny bölgesinde ikamet eden yaklaşık 60.000 İnguş’un sınır dışı edildiğini ilan etti.

 

İnguşetya, Rusya’nın en fakir bölgelerinden biridir. Sovyetler Birliği döneminde Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin bir parçasıydı. Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Çeçenya’da yaşanan kanlı savaştan İnguşetya da büyük zarar gördü. Ardından İnguşetya, Çeçenya’dan ayrılarak ayrı bir cumhuriyet haline geldi. İnguşetya, Çeçenistan dışındaki en yoğun mülteci nüfusunun bulunduğu bölgedir.

 

 

 

Uluslararası Af Örgütü İnguşetya Raporu

 

Moskova’da tanıtımı yapılan rapor İnguşetya’da 2010 ve 2011’de örgütler tarafından yürütülen iki inceleme ile silovik şiddetinin mağdurları ve mağdurların yakınlarından oluşan 60 kişi, yerel insan hakları savunucuları, avukatlar ve resmi görevlilerle yapılan görüşmelere dayanarak hazırlandı.

 

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya program müdürü John Dalhuisen “Bu hak ihlalleri maalesef, farklı güvenlik organlarının tesadüfi hataları değil, bu onlar tarafından seçilmiş bir taktik. Bu ihlallere eşlik eden cezasızlık, anlaşılabilir zorlukların sonucu değil, mevcut güvenlik sisteminin önemli bir parçasıdır” açıklamasında bulundu.

 

İnsan hakları savunucuları, siloviklerce işlenen suçların, ya hiç soruşturulmadığını ya da kastılı olarak etkisiz bir biçimde soruşturulduğunu kaydediyor. Af Örgütü Rusya uzmanı Denis Krivoşeyev gazetecilere “Cezasızlık, bu faaliyetlerin sonucu ve başlangıç noktası” ifadesini kullanırken, John Dalhuisen “Artık hiçbir şeyin engellemediği güvenlik organları çalışanlarına ve insan hakları ihlallerine dur demenin zamanı geldi. Bölgenin uzun vadede güvenliğinin sağlanması da tam olarak buna bağlı” dedi.

Af Örgütü raporunda, İnguşetya’da durumun diğer komşu Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerine göre daha iyi olduğu belirtiliyor. Dalhuisen, Devlet Başkanı Yevkurov’un diğer bölge başkanlarına kıyasla daha kolay bir şekilde yapılan insan hakları ihlallerini itiraf ettiğini, yerel ve uluslararası insan hakları örgütlerinin daha özgür çalıştıklarını kaydetti.

Reklamlar

About Mohamed Aymane Zizi

Aged 25 years old, Studying in Turkey Computer engeneering , Activists for Human rights , And for liberity of Palestine , thinker for truth .

One comment on “İnguşetya

  1. kadirhan
    Ağustos 8, 2012

    bu çalışma için teşekkür ediyor ve tüm kafkas halkı için ayrı çalışmalar rica ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: