Dünyadaki Müslümanların Yaşam Koşulları

Biz dünya çapında Müslümanlar'ın yaşamlarını gözlemliyoruz ve size onların hayatları hakkında doğru haberler iletiyoruz.. Bu faaliyetlerimiz dünya çapında yapılıyor.. Bu projeyi, zor durumda kalan Müslüman kardeşlerimiz hakkında sizleri bilinçlendirmek amacıyla yapıyoruz.

Orta Afrika’da Müslüman Katliamı

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’deki müslümanlara yönelik katliama başladı.

ORTAAFRİKA

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’deki çatışmalarda iki askerini kaybetti. Başkent Bangui’de bulunan havaalanı yakınlarındakiçatışmalara müdahele eden Fransaaskerlerinin Seleka milislerinin silahsızlandırılması çalışması sırasında girilen çatışmada hayatını kaybettiği belirtiliyor. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, olay nedeniyle derin üzüntü duyduğunu açıkladı. Fransız liderin Güney Afrika’da Nelson Mandela’nın resmi cenaze töreninin ardından Orta Afrika’ya hareket edeceği duyuruldu.

ÖNCE AMBARGO SONRA MÜDAHALE

24 Mart 2013’te Müslüman Seleka koalisyonuna bağlı kuvvetler, başkent Bangui’de başkanlık binasını işgal ederek, ülke yönetimine el koymuştu. Devlet Başkanı General François Bozize de ülkenin hazinesiyle birlikte önce Kamerun’a ardından Güney Afrika’ya kaçmıştı. Fransa başta olmak üzere batı ülkelerince ticari ambargolara maruz kalan ülkede son haftalarda şiddet olayları tırmanışa geçmesinin ardından Fransa, 1600’ü bulan askerleriyle Orta Afrika’da Seleka koalisyonuna bağlı askerlere operasyon başlattı.

SOKAKLARDA MÜSLÜMANLARA LİNÇ KAMPANYASI

Müdahelenin başlamasıyla birlikte Fransız askerleri Seleka üyelerini de tek tek tutuklamaya başladı. Birçok Seleka üyesini bizzat Hristiyan militanlar Fransız askerlerine ihbar etti. Fransız askerlerinden cesaret alan Hristiyan militanlar da Müslüman halka kadın ve çocuk demeden linç girişimleri başlattı. Çok sayıda Müslüman sokaklarda Fransız askerlerinin gözünün önünde saldırıya uğrarken, son bir haftada gruplar arasında çıkan çatışmalarda yaklaşık 400 kişi hayatını kaybetti. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Michel Djotodia ise, “Ülkenin meselelerini bir anda hiç kimse çözemez” yorumunda bulundu. Fransa ise Afrika Barış Gücü askerleriyle birlikte ülkedeki toplam asker sayısını 2500’den 6 bine çıkaracağını açıkladı. Birleşmiş Milletler’e göre Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 4,6 milyon kişilik nüfusunun yüzde 10’u evlerinden oldu, bir milyondan fazla kişinin de acil gıda yardımına ihtiyacı bulunuyor.

Kaynak:Pressmedya

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Aralık 12, 2013 by in Uncategorized.
%d blogcu bunu beğendi: